5 powodów, dla których powinieneś stać się dwujęzyczny, już teraz!

Ponieważ 60% świata mówi w więcej niż jednym języku, powinieneś już teraz zacząć szczotkować swoje umiejętności drugiego języka. Wystarczy rzut oka na statystyki, aby dowiedzieć się, do jakiego procentu świata należysz.

  • Jednojęzyczny (mówiący tylko w jednym języku) - 40%,
  • Dwujęzyczny (umiejętność posługiwania się dwoma językami) - 43%,
  • Trójjęzyczny (płynnie posługujący się trzema językami) - 13%,
  • Wielojęzyczny (mówiący w czterech językach) - 3% oraz
  • Poliglota (osoba mówiąca w pięciu lub kilku językach) - tylko 1%.

Dla 40% z nich, którzy nie znają żadnego innego języka niż angielski, jest to 5 powodów, które zmieniają życie, aby zacząć już teraz! Dla osób, które są dwujęzyczne, dlaczego nie spróbować opanować trzeciego, czwartego lub nawet piątego języka. To naprawdę odróżnia Cię od reszty świata, jeśli chodzi o każdy dodatkowy język, którym mówisz.

1. Nauka drugiego języka nie jest wcale trudna!

Wbrew powszechnemu przekonaniu, nauka nowego języka nie jest tak trudna, jak można by sobie wyobrazić. Badania pokazują, że można nauczyć się płynnie każdego języka w ciągu 6 miesięcy bez konieczności podróżowania za granicę. Chris Lonsdale z TED talk określił najlepszy sposób na szybką naukę. Podkreśla on, że nie ma w tym nic z talentu, jak również z samego zanurzenia. Według poliglota istnieje 5 zasad, których należy się trzymać.

  1. Skup się na treści językowej, która jest dla Ciebie istotna.
  2. Używaj swojego nowego języka jako narzędzia do komunikacji od pierwszego dnia.
  3. Ćwicz umiejętności mówienia i uczenia się, nie skupiaj się tylko na czytaniu i pisaniu.
  4. Zacznij mieszać ze słowami, które już znasz. 10 czasowników x 10 rzeczowników x 10 przymiotników = 1000 możliwych zwrotów.
  5. Zdobądź rodzica językowego. Kogoś, kto nie będzie ci przeszkadzał, ale będzie ci pomagał, kiedy skończysz mówić. Upewnij się również, że nie wypełni luk, gdy będziesz się starał znaleźć odpowiednie słowa.

2. Aby stać się zdrowszym

BadaniaEllen Białystok(neurologa poznawczy) pokazują, że osoby mówiące więcej niż jednym językiem są mniej podatne na rozwój choroby Alzheimera. Zasadniczo jest to zdrowy impuls dla mózgu, ponieważ pozwala obu połówkom kory mózgowej pracować w symbiozie. Dodatkowo stwierdziła, że poprawa funkcji poznawczych w całym okresie życia osoby dwujęzycznej jest dość dramatyczna. Okazuje się, że coś tak zwyczajnego jak mówienie kilku języków rekonfiguruje sieć mózgu w sposób, który pozytywnie wpływa na pewne rzeczy, które mózg robi.

3. Aby uczynić cię bardziej atrakcyjnym

Według 71% Stanów Zjednoczonych i 61% Brytyjczyków, znajomość języka obcego sprawia, że wyglądasz bardziej atrakcyjnie. Około połowa twierdzi, że marzyła o romansie z kimś z innego kraju. Ta wiadomość może być niecierpliwie oczekiwana we Francji, ponieważ język francuski jest uważany za język najbardziej atrakcyjny seksualnie na świecie. I wreszcie, co nie mniej ważne, dziewięciu na dziesięciu badanych Amerykanów stwierdziło, że nauczyliby się nowego języka z miłości.

4. Aby rozwijać swoją karierę

Jeśli chcesz nadać swojej karierze zasłużony impuls, warto nauczyć się drugiego języka. "Osoba mówiąca w innym języku jest postrzegana jako inteligentniejsza, mądrzejsza i lepsza w nauce". W badaniu przeprowadzonym przez Rosettę Stone odkryli oni, że: osoby, które mówią przynajmniej w jednym języku obcym, mają średni roczny dochód gospodarstwa domowego, który jest o 10 000 dolarów wyższy od dochodu osób, które mówią tylko po angielsku. Około 17% osób, które znają przynajmniej jeden język obcy, zarabia ponad 100.000 dolarów rocznie, co jest samo w sobie powodem do spędzania wolnego czasu w celu nabycia nowej umiejętności.

5. Aby mieć ciekawsze i bardziej satysfakcjonujące doświadczenia z podróży

Od sprzedawców, którzy chcą obniżyć ceny na lokalnych rynkach do rezerwacji pokoju hotelowego bez wysiłku, jest dwujęzyczny znacznie zwiększa swoją podróż za granicę, czy to dla przyjemności, czy w podróży służbowej. To daje głębsze zrozumienie innej kultury i można spotkać się jako ciekawa osoba z szacunkiem dla dziedzictwa.

Jest więc 5 powodów, dla których warto nauczyć się nowego języka już teraz. Jeśli jednak nie, zawsze jest na to łatwy sposób. Po prostu pobierz aplikację Stepes, aby dwujęzyczny native speaker mógł interpretować Twoje wiadomości tak, jak chcesz! Dla osób, które mają więcej czasu na ręce, zacznij inwestować w siebie. To się opłaci w dłuższej perspektywie.

Autor

Zespół tlumaczymyangielski.pl