Opracowywanie strategii lokalizacji: Kompleksowy przewodnik

Napisałem wiele artykułów na temat znaczenia lokalizacji w nawiązywaniu kontaktów z klientami w wielu krajach. Skupiłem się na wszystkim, od podstaw tłumaczenia stron internetowych po kwestie związane z opakowaniami produktów. Teraz nadszedł czas, aby cofnąć się o krok i skupić się na samej strategii lokalizacji.

Czym jest strategia lokalizacji? I jak ją wdrożyć? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

Co to jest strategia lokalizacji?

Zawsze lubię zaczynać od podstaw. Co to jest strategia lokalizacji? Moja definicja strategii lokalizacji to strategia, która określa, w jaki sposób Twoja firma będzie nawiązywać kontakt z lokalnymi odbiorcami na całym świecie. Ta definicja strategii lokalnej obejmuje wszystko, od języków, których używasz, po wygląd Twojej aplikacji. Chodzi o stworzenie zlokalizowanej strategii marketingowej, która będzie zgodna z oczekiwaniami i niuansami kulturowymi, jak również z praktycznymi szczegółami.

Jaki jest cel tego rodzaju marketingu lokalizacyjnego? Stworzenie takiego doświadczenia klienta, które sprawia wrażenie, że zostało stworzone dokładnie dla danego kraju - nawet jeśli firma działa w kilkudziesięciu krajach.

Globalizacja i lokalizacja

Aby się globalizować, trzeba lokalizować. Mówiąc wprost, jeśli chcesz mieć firmę, która z powodzeniem działa w wielu krajach w znaczący sposób, nie możesz sobie pozwolić na brak strategii lokalizacji.

W poniższym artykule szczegółowo omawiam różnice między lokalizacją, globalizacją i internacjonalizacją. Wystarczy powiedzieć, że globalizacja to proces, dzięki któremu Twoja firma może zacząć działać na skalę międzynarodową. Lokalizacja natomiast pozwala na wspieranie lokalnych powiązań i zaangażowania poprzez tworzenie produktów i/lub doświadczeń klientów, które są typowe dla każdego rynku docelowego.

Rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy opracowywaniu strategii lokalizacji

Opracowanie strategii lokalizacji może wydawać się trudną perspektywą, jeśli nie robiliśmy tego wcześniej. Uważam jednak, że podzielenie tego procesu na łatwiejsze do opanowania etapy może go przyspieszyć. To właśnie zrobiłem w tym artykule. Prześledzimy krok po kroku, jak stworzyć strategię lokalizacji, zaczynając od kilku kluczowych kwestii, którym trzeba będzie poświęcić trochę czasu na zastanowienie.

Po pierwsze, należy zastanowić się, co tak naprawdę trzeba zlokalizować. Czy jest to Twoja strona internetowa lub inne platformy, za pośrednictwem których kontaktujesz się z klientami? Twoje materiały marketingowe? A może produkty, które sprzedajesz lub usługi, które świadczysz?

Prawdę mówiąc, wysokiej jakości zlokalizowana strategia marketingowa będzie obejmowała wszystkie te elementy, a nawet więcej.

Platforma

Najczęstsze sposoby, w jakie firmy globalne łączą się ze swoimi klientami, obejmują ich:

- Strony internetowe

- Aplikacje

- Platformy mediów społecznościowych

Wiele poradników dotyczących lokalizacji skupia się przede wszystkim na tym, jak zlokalizować witrynę internetową - i nie bez powodu. Twoja strona internetowa jest Twoim oknem na świat. To narzędzie, dzięki któremu można budować międzynarodową reputację marki, nawiązywać kontakty z klientami i sprzedawać swoje towary. Jeśli chcesz zlokalizować swoją witrynę internetową, zapoznaj się z naszym przewodnikiem po lokalizacji witryny poniżej.

Myśląc o lokalizacji witryny, należy zwrócić uwagę na wszystko - od projektu po treść. Czy Twoi docelowi odbiorcy posługują się językami, które czytają poziomo czy pionowo? Jeśli poziomo, to czy języki te czyta się od lewej do prawej, czy od prawej do lewej? W jakim stopniu tekst zostanie rozszerzony lub skrócony podczas procesu tłumaczenia, biorąc pod uwagę, że w różnych językach używa się różnej liczby i długości słów, aby przekazać to samo znaczenie? Wszystko to należy uwzględnić w strategii lokalizacji z punktu widzenia projektowania witryny.

Jeśli chodzi o treść, należy rozważyć, na ile jest ona odpowiednia dla każdej grupy odbiorców, z którymi chcemy nawiązać kontakt. Czy treści w oryginalnym języku odnoszą się do lokalnych doświadczeń, do których zagranicznym odbiorcom trudno będzie się odnieść? Czy treści są pełne odniesień do kultury popularnej lub założeń kulturowych, które po prostu nie będą dobrze odbierane za granicą? Ponownie, należy skupić się na tych kwestiach podczas budowania strategii marketingowej.

Do tego dochodzą szczegóły praktyczne. Jakiego systemu (lub systemów) płatności należy używać w każdym kraju? Jakie waluty trzeba będzie akceptować i jakie metody płatności? Nie ma tu jednego uniwersalnego rozwiązania, więc te praktyczne elementy będą musiały być zdefiniowane dla każdego kraju, w którym planujemy działać.

Te same względy dotyczą również aplikacji i należy je uwzględnić w strategii lokalizacji również z tej perspektywy. Należy również zastanowić się nad porównaniem przeglądania stron mobilnych i desktopowych w poszczególnych krajach, aby zapewnić jak najlepsze dopasowanie dostarczanych wrażeń do potrzeb każdej grupy odbiorców.

Do tego dochodzą media społecznościowe. Jakie strony są najbardziej popularne w każdym z krajów docelowych? I jak ludzie z nich korzystają? Również w tym przypadku informacje te muszą zostać uwzględnione w strategii lokalizacji, aby była ona naprawdę skuteczna.

Kanały marketingowe

Skoro już wspomniałam o mediach społecznościowych, zastanówmy się przez chwilę nad kanałami marketingowymi. Media społecznościowe są kluczowym kanałem marketingowym dla wielu firm w dzisiejszych czasach, ale z pewnością nie jedynym. Czy zamierzasz korzystać z któregoś z poniższych kanałów oprócz swojej strony internetowej?

- Email marketing

- Marketing treści

- Reklama - zarówno online, jak i w mediach drukowanych

Niezależnie od wykorzystywanych kanałów, musisz upewnić się, że Twoje podejście marketingowe koncentruje się na każdej konkretnej grupie odbiorców. W przypadku witryny internetowej i marketingu treści będzie to oznaczało zlokalizowane podejście SEO, natomiast uwzględnienie preferencji i niuansów kulturowych będzie dotyczyło wszystkich materiałów i kanałów marketingowych.

Strategia lokalizacji będzie wymagała zwrócenia szczególnej uwagi na rodzaj marketingu, który najlepiej sprawdza się w każdym z krajów docelowych. Należy wziąć pod uwagę język, jakim się posługujemy, subtelność lub jawność przekazu, stosowane obrazy itd.

Warto również opracować przewodnik po marce w danej lokalizacji, aby określić, które elementy marketingu powinny pozostać niezmienione. Coca Cola jest pod tym względem doskonałym przykładem strategii lokalizacyjnej. Choć jej produkty różnią się w zależności od kraju, aby dopasować się do lokalnych gustów, pewne przekazy - szczęście, dzielenie się, cieszenie się - pozostają takie same na całym świecie. Biorąc pod uwagę sukces firmy na całym świecie, jest to świetny przykład lokalizacji, na który warto zwrócić uwagę.

Produkt/usługa

Coca Cola i inne przykłady strategii lokalizacyjnych podkreślają znaczenie lokalizacji produktu lub usługi, a także sposobu wprowadzania go na rynek. W przypadku Coca Coli oznacza to dostosowanie produktu do lokalnych preferencji smakowych.

McDonald's robi to samo, dostosowując swoje menu do każdego kraju. Oznacza to, że klienci w Indiach mogą zajadać się McSpicy Paneer, podczas gdy ci w Korei Południowej delektują się Bulgogi Burgerem. Klienci na Filipinach mogą zdecydować się na Cheesy Eggdesal, a ci w Malezji na posiłek z Mango McFlurry. Oferując pewne podstawowe produkty, a następnie dostosowując swoje menu do regionalnych preferencji, McDonald's stał się globalną historią sukcesu, którą wiele firm chętnie by naśladowało.

Jak można w ten sposób zaadaptować własny produkt lub usługę? Badania rynku z udziałem ekspertów ds. lokalizacji w każdym z krajów docelowych mogą być nieocenione w udzieleniu odpowiedzi na to pytanie, a tym samym w kształtowaniu podejścia marketingowego do lokalizacji.

Lokalizacja docelowa

Przy każdym z powyższych rozważań - platformie, kanałach marketingowych oraz produkcie/usłudze - kluczowe znaczenie ma utrzymywanie lokalizacji docelowej w centrum uwagi. Skuteczna globalna lokalizacja oznacza dostosowanie się do potrzeb każdego regionu w celu dostarczenia doświadczeń, które sprawiają wrażenie, jakby zostały stworzone z myślą o konkretnej grupie odbiorców.

Opracowanie strategii lokalizacji: Przewodnik po pięciu krokach

Lokalizacja obejmuje wiele dziedzin, od analizy danych, przez copywriting, po projektowanie graficzne. Poniżej zamieszczam szczegóły pięcioetapowego przewodnika tworzenia strategii lokalizacji, który uwzględnia wszystkie te dziedziny i nie tylko. Które z poniższych stwierdzeń jest prawdziwe w odniesieniu do lokalizacji? Wszystkie - więc zwróć na nie uwagę, a powinieneś być w stanie opracować strategię, która zmaksymalizuje Twoje szanse na globalny sukces, niezależnie od sektora, w którym działa Twoja firma.

Krok pierwszy: Ocena wewnętrzna

Lokalizacja nie jest łatwym zadaniem, nawet jeśli rozłoży się ją na czynniki pierwsze i podejdzie do niej krok po kroku. Nie jest też tanie. W rzeczywistości wymaga znacznej ilości czasu i zasobów. Dlatego właśnie warto zacząć od oceny sytuacji, w jakiej znajduje się obecnie firma. Ile czasu, energii i gotówki jesteśmy w stanie poświęcić na proces lokalizacji, zanim międzynarodowe wysiłki zaczną przynosić zyski?

Zrozumienie skutków opracowania - a następnie wdrożenia - strategii lokalizacyjnej jest kluczem do podjęcia decyzji o liczbie krajów, które zamierzamy objąć działaniami i kolejności ich realizacji.

Krok drugi: Badanie rynku pod kątem lokalizacji

Które lokalizacje są warte Twojego czasu? Przeprowadzenie badań rynku lokalnego jest kluczem do zrozumienia wykonalności wprowadzenia produktu/usługi w każdej lokalizacji, a także do maksymalizacji potencjału zysku w każdej z nich.

Aby przeprowadzić badania rynku, należy skorzystać z lokalnej wiedzy, współpracując z firmą lokalizacyjną, która jest w stanie pomóc firmom w analizie nowych rynków na całym świecie. Poniżej omówię bardziej szczegółowo zalety korzystania z usług profesjonalnej firmy lokalizacyjnej, ale warto zauważyć, że pomoc w badaniu rynku ze strony doświadczonej firmy lokalizacyjnej może być dużą oszczędnością czasu.

Krok trzeci: Ustalenie priorytetów

Po dokonaniu oceny zasobów i zrozumieniu, które rynki mają największe zapotrzebowanie na produkty firmy (a które nie), nadszedł czas na ustalenie priorytetów. Prawie wszystkie elementy Twojego biznesu mogą być zlokalizowane, od platformy po sam produkt. W związku z tym należy ustalić, w jakiej kolejności najlepiej do tego podejść.

Na przykład, nie ma sensu podejmować się lokalizacji witryny internetowej przed lokalizacją produktu. Należy spisać każdy element, który planuje się zlokalizować, a następnie rozważyć wszelkie zależności. Powinno to pozwolić na posortowanie elementów w kolejności priorytetów, tak aby mieć jasną strukturę swojego podejścia.

Krok czwarty: Opracowanie strategii

Opracowanie strategii lokalizacji oznacza spisanie:

- co dokładnie zamierzamy zlokalizować

- Kolejność, w jakiej będziemy to robić

- Szczegóły dotyczące wszystkich wewnętrznych i zewnętrznych zasobów, które trzeba będzie przydzielić

- Koszty

- Skale czasowe

- Zależności

- Zamierzone wyniki

- Kluczowe wskaźniki wydajności - wszystko od danych dotyczących sprzedaży i udziału w rynku po rankingi, współczynniki konwersji i poziomy zaangażowania

Będzie to stanowić szkielet Twojej strategii lokalizacyjnej, dlatego zalecam poświęcenie jej tyle czasu i uwagi, na ile zasługuje.

Krok piąty: Testuj, dostosowuj i jeszcze raz dostosowuj

Świat biznesu porusza się szybko, dlatego ważne jest, aby Twoja strategia lokalizacji była dynamiczna. Wdrażając strategię, a następnie dostosowując ją w miarę postępu prac lokalizacyjnych, można mieć pewność, że strategia będzie się rozwijać i dostosowywać w odpowiedzi na postępy w ekspansji międzynarodowej.

Pamiętaj: strategia lokalizacyjna nie jest końcem procesu, lecz jego początkiem.

Wskazówki i najlepsze praktyki od profesjonalistów w dziedzinie lokalizacji

Zespół Tomedes świadczy usługi lokalizacyjne od prawie 15 lat, więc mamy duże doświadczenie, które możemy wnieść do dyskusji. Zamieściłem tutaj kilka moich najważniejszych wskazówek dotyczących lokalizacji, aby upewnić się, że Twoja strategia jest najlepsza, jaka może być.

Kieruj się danymi

Badania rynku powinny dostarczyć wielu danych potrzebnych do opracowania globalnego podejścia do lokalizacji. Pamiętaj, aby skutecznie analizować te dane i wykorzystywać je do kształtowania swojej strategii lokalizacyjnej.

Korzystaj z wiedzy lokalnych ekspertów

Nikt nie zrozumie docelowych lokalizacji lepiej niż ci, którzy w nich mieszkają. Począwszy od osób uczestniczących w badaniach rynkowych, a skończywszy na tych, które je przeprowadzają, priorytetem powinno być uzyskanie dostępu do wiedzy i spostrzeżeń na temat danego miejsca.

Informowanie firmy lokalizacyjnej

Im lepiej można pomóc firmie lokalizacyjnej w zrozumieniu wartości firmy, jej etosu, produktów/usług i celów, tym lepiej. Uzbrojeni w tę wiedzę specjaliści od lokalizacji będą w stanie lepiej pomóc w osiągnięciu tych celów.

Bądź elastyczny

Istnieje tak wiele czynników, które wchodzą w grę, jeśli chodzi o prowadzenie działalności na skalę międzynarodową, że trzeba być elastycznym w swoim podejściu. Nawet najlepiej zaplanowana strategia lokalizacyjna może zostać zniweczona przez odpowiednią kombinację wydarzeń globalnych, decyzji politycznych i zmian gospodarczych. Dlatego należy być elastycznym, adaptować się i być czujnym na wszelkie dodatkowe czynniki, które mogą mieć wpływ na nasze podejście.

Różne opcje

Jeśli chodzi o opracowanie zlokalizowanej strategii marketingowej, można albo samemu znaleźć sposób na jej realizację, albo zwrócić się do firmy świadczącej usługi lokaliz acyjne dla klientów biznesowych. Każde z tych podejść ma swoje wady i zalety.

Bootstrapping, na przykład, oznacza, że to Ty jesteś w centrum całej strategii lokalizacyjnej i możesz być tak praktyczny, jak tylko chcesz. Dla wielu przedsiębiorców taki poziom kontroli jest bardzo atrakcyjny. Z drugiej strony, może to również stanowić poważne rozproszenie uwagi od codziennej pracy.

Bootstrapping jest często uważany za bardziej opłacalną opcję, ale chciałbym dodać nutę ostrożności do tego założenia. Jeśli weźmie się pod uwagę ilość czasu pracy personelu, który może zostać pochłonięty przez tworzenie i wdrażanie strategii lokalizacyjnej, może się okazać, że taniej będzie od początku zaangażować profesjonalną firmę lokalizacyjną.

Jeśli jednak zdecydują się Państwo na skorzystanie z tej drogi, istnieje wiele narzędzi lokalizacyjnych, które mogą pomóc w zarządzaniu projektami lokalizacyjnymi. Również w tym przypadku należy pamiętać o zaangażowaniu czasowym, jakiego mogą one wymagać.

Ostatecznie, jeśli szukasz gładkiego, zgrabnego podejścia do swojej strategii lokalizacyjnej, najlepiej będzie skorzystać z usług profesjonalistów.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że czujesz się teraz pewniej w swoim podejściu do tworzenia strategii lokalizacyjnej dla swojej firmy. Podsumowując, w tym artykule poruszyliśmy szereg kwestii:

- Czym jest strategia lokalizacji?

- Różnica między globalizacją a lokalizacją

- Rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy opracowywaniu zlokalizowanej strategii marketingowej

- Jak opracować strategię w pięciu prostych krokach?

- Wskazówki i najlepsze praktyki

- Różne opcje opracowywania strategii lokalizacyjnej

Właściwe podejście do lokalizacji może zapewnić Twojej firmie kluczowe korzyści i spostrzeżenia, jeśli chodzi o wejście na rynki międzynarodowe. Życzę powodzenia, niezależnie od tego, czy chcesz się przebić w jednym miejscu, czy też zdobyć cały świat.

Autor

Zespół tlumaczymyangielski.pl