Co to jest "Freegan"? Rozumienie słownictwa dietetycznego

Zegar cofnął się o dwadzieścia lat i większość ludzi, z wyjątkiem być może małej części

weganie

opisaliby się albo jako wegetarianie, albo, w zdecydowanej większości przypadków, po prostu ktoś, kto nie wyklucza żadnego większego

grupy żywnościowe

. Jednak w ostatnich latach zwyczaje i postawy żywieniowe znacznie się zmieniły, w wyniku czego nastąpiła

spieszyć się

nowe słowa weszły w życie.

Jednym z tych słów jest freegan. Freegan to osoba, która spożywa tylko jedzenie, które może dostać za darmo i które zazwyczaj byłoby wyrzucane lub marnowane:

On jest freegan, który twierdzi, że utrzymał się na diecie opartej w dużej mierze na Dumpster przez dekadę. Może nadszedł czas, aby spróbować stylu życia freegan.

Jak również styl życia freegan, dowody korpusu pokazuje, że freegan jest powszechnie używany jako modyfikator w wielu innych wyrażeń. Możesz być częścią społeczności freegan lub ruchu freegan, zdobyć freegan box (= pudełko zawierające jedzenie, które w przeciwnym razie byłoby zmarnowane), iść do freegan restauracji, a nawet mieć freegan ślub.

Nurkowanie w Dumpster, które pojawia się w nocie o kulturze w Dumpster™ w Oxford Advanced Learner's Dictionary online, to termin, który często pojawia się w tym samym kontekście co freegan. Jest to praktyka polegająca na zabieraniu rzeczy takich jak ubrania, meble i jedzenie z koszy (BrE) lub Dumpsters (NAmE) tak, aby można było ich użyć ponownie:

Freegan są najbardziej znane z odzyskiwania wyrzuconej żywności z zakładów handlowych, praktyka znana jako "Dumpster diving" [...].

Niektórzy freeganowie i nurkowie z Dumpster kierują się chęcią bycia ekologicznym i jak najmniejszego udziału w ustalonym systemie gospodarczym, podczas gdy inni po prostu chcą oszczędzać pieniądze.

Z językowego punktu widzenia, freegan jest słowem portmanteau, ponieważ powstaje poprzez połączenie dwóch słów - wolnego i wegańskiego. Czasownik free cycle, wywodzący się z nazwy serwisu internetowego, odnosi się również do idei minimalizacji ilości, jaką konsumujemy jako społeczeństwo. Połączenie słów free i recykl, oznacza oddanie czegoś użytego lub niechcianego, w przeciwieństwie do sprzedaży lub wyrzucenia, zwłaszcza za pośrednictwem Internetu. Flexitarny to kolejne słowo portmanteau, które opisuje kogoś, kto stosuje konkretny rodzaj diety. Elastyczni wegetarianie są "elastycznymi wegetarianami" w tym sensie, że czasami jedzą mięso lub ryby, ale zazwyczaj unikają tego typu żywności.

Niektóre osoby przyjmują teraz czyste jedzenie, co oznacza, że jedzą tylko niektóre pokarmy, aby stać się lub pozostać zdrowymi. Innymi terminami używanymi do określenia praktyk żywieniowych, które ostatnio zyskały na popularności, są: owocowy, osoba, która je tylko owoce, oraz peskatarski, ktoś, kto nie je mięsa, ale zjada ryby - oba ukształtowane według tego samego modelu, co wegetarianin; oraz locavore, osoba, która głównie spożywa żywność, która jest uprawiana lub produkowana lokalnie, która podąża tym samym tropem, co mięsożerca, roślinożerca i wszystkożerca.

Być może jesteś wegańskim freeganem lub elastycznym lokajem, a może jesteś zwykłym, starym wszystkożercą - w każdym razie, nie można zaprzeczyć, że słownictwo, którego używamy do opisywania naszych nawyków żywieniowych, odzwierciedla fakt, że coraz bardziej pamiętamy o tym, co kładziemy na talerzach. Oczywiście, ludzie wciąż zmieniają swoje nawyki żywieniowe z powodów zdrowotnych lub z troski o dobrostan zwierząt, ale wydaje się, że punkt ciężkości przesuwa się. Wspólnym mianownikiem najnowszych trendów żywieniowych jest chęć ochrony środowiska. A ponieważ coraz więcej z nas decyduje się na przyjęcie diety dla zdrowej planety, uważaj w tym miejscu na więcej nowych określeń opisujących to, co ludzie włączają do swojej diety lub z niej wyłączają (patrzę na ciebie, cheagan i wegan!*).

*cheagan = "oszukujący weganin", który zwykle spożywa wegańskie jedzenie, ale czasami je mięso, ryby, nabiał lub jaja; wegan = osoba, która unika wszystkich pokarmów, których weganin nie spożywa, z wyjątkiem jaj.

Kategorie: Tłumaczenia naukowe,

Autor

Zespół tlumaczymyangielski.pl