Wilcze pająki

Wilkołaki (rodzina Lycosidae) są trudne do zauważenia i jeszcze trudniejsze do złapania. Większość pająków z rodziny Lycosidae żyje na ziemi, gdzie wykorzystują bystry wzrok i szybkość do chwytania ofiar. Lycosa oznacza po grecku "wilk", a pająki z rodziny wilkowatych są jedną z największych rodzin pająków.

Jest bardzo prawdopodobne, że kilka razy w życiu natkniesz się na pająki z rodziny wilkowatych. Żyją one w różnych środowiskach na całym świecie i są bardzo rozpowszechnione w Ameryce Północnej. Ukąszenie pająka wilka może być dość bolesne, ale nie musi być niebezpieczne, choć i tak należy udać się do lekarza.

Jak wyglądają wilkołaki?

Wilkołaki są bardzo zróżnicowane pod względem wielkości. Najmniejsze mogą mierzyć zaledwie 3 milimetry długości ciała, podczas gdy większość pająków z rodziny lycosidae jest większa, osiągając nawet 30 milimetrów. Wiele gatunków żyje w norach w ziemi, a większość z nich jest nocna.

Większość likoidów jest brązowa, szara, czarna, jasnopomarańczowa lub kremowa. Często mają paski lub plamki. Część głowowa głowotułowia jest zwykle zwężona. Odnóża, zwłaszcza dwie pierwsze pary, mogą być pokryte kolcami, co ułatwia pająkom chwytanie ofiar.

Pająki z rodziny Lycosidae można rozpoznać po układzie oczu. Wilkołaki mają osiem oczu, ułożonych w trzech rzędach. Dolny rząd tworzą cztery małe oczy. W środkowym rzędzie pająk wilk ma dwoje dużych, skierowanych do przodu oczu. Pozostałe dwa oczy w górnym rzędzie różnią się wielkością, ale skierowane są na boki głowy.

Klasyfikacja pająków wilków

  • Królestwo - Animalia
  • Fauna - Arthropoda
  • Klasa - Arachnida
  • Rząd - Araneae
  • Rodzina - Lycosidae

Co jedzą pająki wilkory?

Lycosids są pająkami samotnikami i żywią się głównie owadami. Niektóre większe pająki wilcze mogą również żerować na małych kręgowcach.

Wilkołaki polują nocą, zamiast budować pajęczyny w celu uwięzienia ofiary. Poruszają się bardzo szybko i są znane z tego, że podczas polowania potrafią się wspinać lub pływać, mimo że są mieszkańcami ziemi.

Cykl życiowy pająka wilka

Podczas gdy samce rzadko żyją dłużej niż rok, samice wilczych pająków mogą żyć przez kilka. Po odbyciu godów samica składa kilka jaj i zawija je w okrągłą, jedwabną kulę. Jajowód przyczepia do spodniej strony odwłoka, przytrzymując go za pomocą spinneretów. Wilcze pająki nocne umieszczają woreczki jajowe w tunelu, ale w ciągu dnia wydostają je na powierzchnię, aby się ogrzać.

Gdy wylęgną się pająki, wspinają się na plecy matki, dopóki nie urosną na tyle, by wyjść na wolność na własną rękę. Te matczyne zachowania są charakterystyczne i unikalne dla cyklu życiowego pająków wilczych.

Szczególne zachowania wilkołaków

Wilcze pająki mają wyostrzone zmysły, które wykorzystują do polowania, poszukiwania partnera i obrony przed drapieżnikami. Widzą dość dobrze i są bardzo wrażliwe na wibracje, które alarmują je o ruchach innych organizmów. Wilkołaki stosują kamuflaż, który pozwala im ukryć się w ściółce liściastej, po której wędrują.

Likosidy używają jadu do obezwładniania ofiar. Niektóre wilkołaki przewracają się na plecy, używając wszystkich ośmiu odnóży jak koszyka do chwytania owadów. Następnie gryzą ofiarę ostrymi kłami, aby ją unieruchomić.

Gdzie występują wilkołaki?

Wilkołaki żyją niemal na całym świecie, praktycznie wszędzie tam, gdzie mogą znaleźć owady jako pożywienie. Lycosids są powszechne na polach i łąkach, ale także zamieszkują góry, pustynie, lasy deszczowe i tereny podmokłe.

Arachnolodzy opisali ponad 2300 gatunków. W Ameryce Północnej żyje około 200 gatunków wilczych pająków.

Zacytuj ten artykuł Format mla apa chicago Twój cytat Hadley, Debbie. "Wolf Spiders." ThoughtCo, Aug. 5, 2021, thoughtco.com/wolf-spiders-family-lycosidae-1968565. Hadley, Debbie. (2021, 5 sierpnia). Wolf Spiders. Retrieved from https://www.thoughtco.com/wolf-spiders-family-lycosidae-1968565. Hadley, Debbie. "Wolf Spiders." ThoughtCo. https://www.thoughtco.com/wolf-spiders-family-lycosidae-1968565 (accessed September 9, 2021). kopia cytatu

Autor

Zespół tlumaczymyangielski.pl