Ludzie stojący za profesjonalnymi tłumaczeniami: Hayjor Roca

Na grupie Tłumacze na Facebooku, planowana jest seria cotygodniowych postów przedstawiających ludzi. Z niektórymi z nich mogliście się już zetknąć, inne pozostawały w cieniu... aż do teraz! W nadchodzących tygodniach i miesiącach będziemy poznawać ich wszystkich po kolei. To jest nasz 15 profil.


Hayjor Roca nie boi się wyzwań. Kiedyś tłumaczył na włoski prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro na konferencji dotyczącej ropy i gazu (stąd to zdjęcie), później pracował na kongresie Ruchu Państw Niezaangażowanych, na którym stanął twarzą w twarz z Robertem Mugabe z Zimbabwe i Kim Dzong-Namem z Korei Północnej.

W 2018 r., kiedy ukończył studia w zakresie tłumaczeń audiowizualnych (włoski, angielski i hiszpański) na prestiżowym Universidad Central de Venezuela, gospodarka krajowa wzięła w łeb, pomimo ogromnych rezerw złota i ropy naftowej w kraju. Hayjor zdecydował, że nie ma innego wyjścia, jak tylko wyjechać. I tak oto wyruszył z Caracas przez kontynent w poszukiwaniu lepszego życia, uzbrojony jedynie w kilka walizek i jedną ze swoich licznych gitar.

Argentyna ma długą historię przyjmowania Wenezuelczyków, więc nie jest zaskoczeniem, że Hayjor wylądował w La Plata. Kraj ten miał również lepsze perspektywy biznesowe niż Chile, a także kulturę, do której czuł się przyciągnięty.

Przez kilka miesięcy nadal pracował dla swoich stałych klientów, w tym dla kilku agencji AVT z lokalnymi oddziałami. Ale poza tym, nie znał nikogo w tych pierwszych dniach.

Znalezienie pracy ze stałym dochodem było priorytetem, ponieważ Hayjor nie tylko musiał finansować swoje życie z dziewczyną, ale także wysyłać ponad połowę swoich dochodów do domu, aby opłacić czynsz, jedzenie, lekarstwa i inne potrzeby swojej rodziny.

To wskazówka od przyjaciela, która doprowadziła go do ogłoszenia, i ku jego zdumieniu, biuro znajdowało się w tym samym budynku, w którym znalazł mieszkanie w tym samym tygodniu.

Zrządzenie losu? Wszechświat płata figle?

Jako absolwent wydziału tłumaczeń oczywiście znał już poprzez KudoZ i fora, ale na tym jego zaangażowanie się nie kończyło. Kiedy więc otrzymał możliwość zobaczenia, jak branża funkcjonuje za kulisami, chwycił ją obiema rękami.

Hayjor stanowi obecnie kluczową część zespołu wsparcia, zajmując się codziennymi pytaniami od użytkowników i członków, a także pracując nad budową projektu AVT, tworzeniem dedykowanych narzędzi i możliwości w ramach dla wszystkich zainteresowanych pracą audiowizualną oraz odpowiadając na pytania specyficzne dla tego sektora.

Obecnie, po ponad roku pracy, cieszy się z kontaktów z tłumaczami z całego świata, a zwłaszcza z możliwości poznania różnych perspektyw kulturowych w odniesieniu do tego samego zawodu.

Ale na tym talenty Hayjora się nie kończą. Jest on również gitarzystą klasycznym, który ma za sobą kilka lat studiów w konserwatorium. Co więcej, obecnie kształci się w kierunku cukiernika! Oprócz tego, że ma apetyt na słodycze, wybór specjalizacji zawdzięcza temu, że urodził się w święto narodowe, kiedy to wszystkie sklepy były zamknięte - co zmusiło go do zainteresowania się przygotowywaniem własnych tortów urodzinowych...

W rzeczywistości, na początku pytanie o dalszą edukację było dylematem: czy powinien specjalizować się w gotowaniu czy w językach? Mamy szczęście, że Hayjor wybrał to drugie...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor

Zespół tlumaczymyangielski.pl