To czas obdarowywania... ale jaka jest etykieta prezentów w przypadku prowadzenia interesów za granicą?

 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn

Zachwyć swoich zagranicznych kolegów w te Święta Bożego Narodzenia prezentami dostosowanymi do ich kultury!

O tej porze roku niełatwo jest zdecydować, co kupić bliskim przyjaciołom i rodzinie, ale co zrobić, gdy trzeba wybrać prezenty dla kolegów i znajomych z innych krajów? Trzeba się sporo nauczyć, jeśli chodzi o globalną etykietę prezentów, dlatego przedstawiamy porady i wskazówki dotyczące wręczania prezentów na pięciu najpopularniejszych rynkach eksportowych Wielkiej Brytanii, gdzie wręczanie prezentów współpracownikom może stanowić ważną część relacji.

Chiny - prezent dla świadka!

W Chinach prezenty często wręcza się w podziękowaniu za pomoc lub jako zapowiedź przyszłej przysługi. Ważne jest, aby prezent dawać tylko wtedy, gdy obecny jest świadek, w przeciwnym razie może to zostać odebrane jako łapówka. Prezenty są zawsze odwzajemniane i nie jest niczym niezwykłym, że Chińczycy pytają, jaki prezent chciałbyś otrzymać. Uprzejmym rozwiązaniem jest poproszenie o coś, co świadczy o uznaniu dla chińskiej kultury. Proponuj prezenty pod koniec wizyty i przyjmuj każdy podarowany prezent obiema rękami.

Japonia - spakuj dodatkowe prezenty na podróż

Dawanie prezentów jest ważną częścią japońskiej kultury biznesowej. Warto zaopatrzyć się w różne prezenty przed wizytą, aby nie dać się zaskoczyć, ale nigdy nie należy dawać tego samego prezentu dwóm osobom o różnej pozycji. Prezenty wręcza się zazwyczaj przy pierwszym spotkaniu i często proces ten jest kontynuowany w miarę postępu kontaktów biznesowych. Wręczając prezent innej osobie, należy to zrobić na osobności, aby nie urazić innych. Jeśli samemu proponuje się prezent, grzecznie jest najpierw odmówić, zanim się go przyjmie. Przyjmując prezent, należy trzymać go obiema rękami. Obiema rękami należy też podawać prezenty innym.

Hongkong - przyjmowanie prezentów obiema rękami

Dawanie prezentów jest ważne w Hongkongu, ale nigdy nie otwieraj prezentu przed osobą, która go wręczyła. Jest to postrzegane jako chciwość. Zawsze odwzajemniaj się, jeśli dostajesz prezent, i oferuj oraz przyjmuj prezenty obiema rękami. W Hongkongu, podobnie jak w Chinach i Japonii, dobrym rozwiązaniem są prezenty z kraju ojczystego.

Hiszpania - skup się na opakowaniu

W hiszpańskiej kulturze biznesowej prezenty wręcza się czasem na zakończenie udanych negocjacji. Prezenty powinny być wysokiej jakości (ale nie zbyt ekstrawaganckie) i starannie zapakowane. Zwykle doceniane są lokalne przedmioty i książki o regionie, z którego pochodzisz. Inaczej niż w Hongkongu, po otrzymaniu prezentu należy go od razu otworzyć w obecności osoby obdarowującej.

Niemcy - drobna pamiątka

Podczas prowadzenia interesów w Niemczech uprzejmie jest wręczyć drobny upominek, gdy nawiązuje się pierwsze kontakty. Nie należy nigdy dawać ekstrawaganckich prezentów - zwłaszcza przed zawarciem umowy - ponieważ może to zostać źle zinterpretowane. Drobne upominki mogą być najodpowiedniejszym podziękowaniem za pomoc i gościnność.

Etykieta prezentów podczas prowadzenia interesów za granicą - 5 najważniejszych wskazówek, które pozwolą uniknąć obrazy na tle religijnym lub kulturowym:

 1. Planuj z wyprzedzeniem i zbadaj sytuację w danym kraju. W niektórych kulturach prezenty są oczekiwane, a ich nieprzekazanie jest uważane za obrazę kultury. Z drugiej strony, ofiarowanie prezentu jest w niektórych krajach uważane za obraźliwe.
 2. W niektórych kulturach alkohol i niektóre produkty spożywcze są nieodpowiednimi prezentami. Na przykład butelka wina stanowiłaby naruszenie praw religijnych i obrazę w krajach muzułmańskich.
 3. Ważny może być kolor wręczanego prezentu. Na przykład w Chinach kolor biały kojarzy się ze śmiercią, a czerwony symbolizuje szczęście.
 4. Zastanów się, co symbolizuje Twój prezent - w niektórych krajach, na przykład w Szwajcarii, ostre przedmioty wszelkiego rodzaju nie są odpowiednie, ponieważ symbolizują zerwanie przyjaźni. W Chinach należy unikać zegarów, chusteczek do nosa i słomianych sandałów, ponieważ kojarzą się one z pogrzebem.
 5. Liczby są ważne w niektórych kulturach. Na przykład zarówno w Japonii, jak i w Chinach prezenty często daje się parami. Nie należy jednak dawać czterech przedmiotów, ponieważ kojarzą się one ze śmiercią.

Tak więc, mając to wszystko na uwadze, jesteś teraz w pełni przygotowany, aby zachwycić swoich kolegów i klientów z zagranicy doskonałymi i odpowiednimi kulturowo prezentami! Udanych zakupów!

 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn

Autor

Zespół tlumaczymyangielski.pl