Dziś obchodzimy Europejski Dzień Języków!

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

Świętując różnorodność językową w Europejskim Dniu Języków, przyglądamy się językom używanym na całym kontynencie i ich pochodzeniu.

Celem tego dnia jest promowanie różnorodności językowej w Europie poprzez zachęcanie Europejczyków do nauki innych języków, a także podnoszenie świadomości na temat innych kultur i różnorodności kontynentu. Wydarzenie to odbywa się od prawie 15 lat i jest obchodzone na forum Rady Europy oraz w jej 47 krajach członkowskich.

Jakie są początki języków europejskich?

Większość języków używanych obecnie w Europie jest spokrewniona z co najmniej jednym innym językiem, czego najbardziej znanym przykładem jest podobieństwo między hiszpańskim a włoskim.
Niektóre z najbardziej rozpowszechnionych języków europejskich dzieli się na tzw. wielką trójkę: języki germańskie, romańskie i słowiańskie.
Do języków germańskich należą:
- niderlandzki
- angielski
- niemiecki
- duński
- norweski
- szwedzki







Choć język angielski ma wiele korzeni w językach germańskich, to analiza znacznej części słownictwa używanego w codziennych sprawach ujawnia bliższą synergię z łaciną.
W ten sposób dochodzimy do języków romańskich, które narodziły się z łaciny. Należą do nich:
- hiszpański
- włoski
- francuski
- portugalski
- rumuński





Choć wszystkie te języki są podobne pod względem słownictwa, czasów i płci rzeczowników, mogą się też od siebie bardzo różnić. Jest to szczególnie widoczne w przypadku języka rumuńskiego, na który wpływ mają języki słowiańskie, ale który nadal jest wyraźnie zbudowany z łaciny.
Języki słowiańskie znów dzielą się na trzy grupy:
- zachodnią: polski, słowacki i czeski
- południowe: bułgarski, słoweński, serbski, chorwacki i macedoński
- Wschód: rosyjski, ukraiński i białoruski



Ta grupa języków europejskich posługuje się cyrylicą (wywodzącą się z greki) lub alfabetem łacińskim. Każdy język ma wiele różnych końcówek czasowników, rzeczowników i przymiotników, a także czasowniki dokonane i niedokonane.

Poza "wielką trójką" są jeszcze języki bałtyckie, na które składają się łotewski i litewski, grecki, albański i ormiański, nie wspominając o językach celtyckich, do których należą walijski, irlandzki, gaelicki, bretoński, kornwalijski i manx. Języki te nie są już jednak w powszechnym użyciu.
Czy wiesz, że...
W swoim raporcie z 2013 r. zatytułowanym Języki dla przyszłości British Council wskazała 10 języków, których Wielka Brytania potrzebuje najbardziej, z czego sześć - hiszpański, francuski, niemiecki, portugalski, włoski i rosyjski - to języki europejskie.
Ponieważ raport British Council koncentruje się na potrzebach biznesowych Wielkiej Brytanii, przesłanie dla wszystkich Brytyjczyków jest jasne: aby odnieść sukces w biznesie, lepiej zacznijmy rozmawiać z naszymi europejskimi sąsiadami!


W Comtec zapewniamy wysokiej jakości tłumaczenia z i na wszystkie języki używane w Europie. Skontaktuj się z nami pod numerem telefonu +44 (0) 1926 335 681 lub napisz do nas na adres info@comtectranslations.com, aby dowiedzieć się, jak możemy Ci pomóc w Twoich potrzebach tłumaczeniowych.

Źródła
http://www.britishcouncil.org/sites/britishcouncil.uk2/files/languages-for-the-future-report.pdf
http://edl.ecml.at/LanguageFun/tabid/1516/language/en-GB/Default.aspx

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

Autor

Zespół tlumaczymyangielski.pl